Dr. Serap ALTEKİN

Dr. Serap ALTEKİNDOKU BİREYSEL VE KURUMSAL DANIŞMANLIK MERKEZİ


Klinik Psikolog


Adres

Dr. Faruk Ayanoğlu Cad. Yeni Defne Apt. No: 26 D: 2 Feneryolu / İstanbul.


Telefon

0 216 550 55 22


İnternet Sitesi

www.serapaltekin.net

Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde Lisans eğitimini tamamladıktan sonra, Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nden Klinik Psikoloji Yüksek Lisans derecesini alarak uzmanlık ünvanını kazandı. Aynı üniversiteden Klinik Psikoloji alanında doktora eğitimini tamamlayarak Dr ünvanını kazandı.

Lisans öğrenimi sırasında; Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Nevroz ve Psikoz Servisleri’nde, Balıklı Rum Hastanesi Anatolia Klinikleri’nde ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Nöroloji Bölümü MS Polikliniği’nde gönüllü gözlemci olarak staj yaptı; yüksek lisans öğrenimi sırasındaki akademik ve pratik stajini ise BÜPAM’da (Boğaziçi Üniversitesi Psikolojik Araştırma ve Eğitim Merkezi) ve Marmara Üniversitesi Hastanesi Psikiyatri ve Psikoloji Bölümleri Poliklinikleri’nde tamamladı.

1999 Marmara Depremi sonrasında bölge halkına yönelik ve 2003 yılında İstanbul’da yaşanan patlamalar sonrasında, Sinagog, HSBC ve İngiliz Konsolosluğu çalışanlarına yönelik olarak düzenlenen travma sonrası psikolojik ilkyardım ve psikososyal destek çalışmalarına katıldı. 2011 Van Depremi, 2013 Gezi Süreci, 2014 Soma Faciası, 2015 Suruç ve Ankara patlamaları ardından dayanışma ve uzun süreli psikososyal destek hizmetlerinin hem koordinasyonunda hem de saha çalışmalarında görev aldı.

2002 – 2005 yılları arasında özel bir merkezde yetişkinlerle bireysel psikoterapi, çocuklarla ise oyun terapisi ve buna paralel aile danışmanlığı alanlarında çalıştı.

2003 – 2005 yılları arasında gönüllü ve yarı zamanlı olarak BÜREM’de (Bogaziçi Üniversitesi Rehberlik, Eğitim ve Araştırma Merkezi) üniversite öğrencisi genç yetişkinlerle bireysel psikoterapi alanında faaliyet gösterdi.

2003-2015 yılları arasında, yarı zamanlı olarak Nirengi Psikolojik Danışmalık ve Eğitim Merkezi’nde de psikoterapist ve eğitmen olarak görev yapmaktadır.

2005 yılından bu yana ise, kurucularından olduğu Doku Bireysel ve Kurumsal Danışmanlık Merkezi’nde klinik çalışmalarını sürdürmektedir.

İstanbul Ticaret Üniversitesi Psikoloji Bölümü ve Yeditepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nde öğretim görevlisidir. "Psikolojiye Giriş", "Sosyal Psikoloji", "Klinik Psikoloji" ve "Kişilik Psikolojisi" derslerini vermektedir.

Okan Üniversitesi'nde Travma Odaklı Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programı'nda yarı zamanlı öğretim görevlisi ve süpervizördür.

Misafir akademik görevli olarak da, muhtelif üniversitelerde "Klinik Psikoloji", "Sosyal Psikoloji", "Davranış Bilimleri", "Psikolojiye Giriş", "Tüketici Davranışlarının Psikolojik Bileşenleri", "Reklam ve Pazarlama Alanlarında Psikolojinin Kullanımı", "Kişilik Teorileri ve Kişilik Bozuklukları" ve "Kriz ve Krize Müdahale", "İntihar ve intiharı önleme programları" ve de "Kayıp ve yas danışmanlığı" konularında seminer niteliğinde dersler sunmaktadır.

Klinik alandaki çalışmalarına ek olarak şirketlere, okullara ve hastanelere eğitim programları, seminerler ve grup çalışmaları geliştirmektedir. Kurumsal danışmanlık çerçevesinde Çalışan Destek Programı (ÇDP) ile kurumsal alanda çalışanlara ve ailelerine, yöneticilere ve organizasyonlara yönelik eğitim ve psikolojik danışmanlık desteği vermektedir.

TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisi, Cumhuriyet Gazetesi Pazar Dergi, Info Sağlık Dergisi, Anne-Bebek Dergisi ve Anne & Trends Dergisi’nde düzenli mesleki köşe yazıları ve araştırma dosyaları hazırlamıştır; muhtelif gazeteler için halen mesleki makaleler yazmaktadır.

KASDAV ve 1884 VAKFI organizasyonları ile "anne-baba okulu", "evlilik okulu" ve "medya okur-yazarlığı" konularında ve kişisel gelişim alanlarında sosyal sorumluluk çerçevesinde düzenli seminer ve konferans dizileri sunmuştur.

Araştırma ve klinik çalışma alanlarından bazıları; ayrılık, kayıp ve yas, travma ve travma sonrası stres bozukluğu, ikincil travmatizasyon, kriz ve krize müdahale, kızgınlık ve öfke yönetimi, ilişkisel problemler, psikosomatizasyon, duygudurum bozuklukları, kaygı bozuklukları ve yetişkinlerde dikkat eksikliği sendromudur.

Dokuz8 Haber Ajansı Ağı'nın danışma kurulunda "medyada haber dilindeki yaygın etik ihlaller", "ayrımcılık ve nefret söylemi", "şiddet ve intihar haberleri" gibi konularda gönüllü eğitim ve danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

Türk Psikologlar Derneği (TPD) İstanbul Şubesi Başkan Yardımcısıdır. TPD İstanbul Şubesi Travma Birimi sorumlusudur.