ANKSİYETE FELCE DAVETİYE ÇIKARIYOR!

ANKSİYETE FELCE DAVETİYE ÇIKARIYOR!

Tıp otoritelerinin tahminlerine göre anksiyete bozuklukları genel nüfusun % 5 ila % 7’sini etkiliyor. 


Ünlü Amerikan tıp dergisi Stroke’da sayısında yayınlanan bir araştırma, uzun süreli yüksek anksiyete seviyelerinin felç riskini arttırdığını ortaya koydu. 

Pittsburgh Üniversitesi ve Harvard Halk Sağlığı Okulu işbirliği ile gerçekleştirilen araştırmada daha önce hiç felç geçirmemiş, yaşları 24 ile 70 arasında değişen 6000’i aşkın kişiyle çalışıldı. Katılımcılar, anksiyete seviyelerini ölçen ölçeklerle birlikte 22 yıl boyunca izlendi. Araştırmanın sonuçları yüksek anksiyete seviyesine sahip kişilerde felç olma olasılığının, anksiyete seviyesi düşük olan kişilere göre %33 daha fazla olduğunu gösterdi. 

 

Doktorlar gün geçtikçe insanların sıkça duymaya başladığı anksiyeteyi, rahatsızlık boyutuna varmış korku, endişe ve kaygı hali olarak tanımlıyor. Titreme, kalp çarpıntısı, göğüste sıkışma hissi, karın ağrısı, baş dönmesi, ağızda kuruluk gibi fiziksel belirtileri olan anksiyete aynı zamanda ölüm korkusu, çaresizlik duygusu, unutkanlık, dalgınlık gibi psikolojik belirtilerle de ortaya çıkabiliyor. Ayrıca davranışsal olarak da huzursuz bir şekilde hareket hali, sürekli bacakları sallamak korku veren durumlardan kaçınma olarak baş gösterebiliyor.

 

Sroke dergisinde yapılan araştırmaya dikkat çeken Psikiyatri Uzmanı Dr. Zuhal Doğruer Lüleci, katılımsal, biyolojik, çevresel ve kişisel nedenlerin yanında aşırı alkol ya da uyuşturucu madde kullanımı ve uyku düzensizliğinin anksiyeteyi tetiklediğini belirtiyor. Anksiyete tedavisinin mümkün olduğunu vurgulayan Dr. Doğruer Lüleci, tedavi edilmemesi halinde kronik anksiyetenin bir dizi sağlık problemine neden olabiliceğini belirtiyor ve uzun vadede kalp ve damar hastalıkları, felç, hafıza problemleri, bağışıklık sisteminin baskılanması, mide ülseri ve çeşitli bağırsak problemleri, kas ağrıları gibi vücudun hemen her organının anksiyeteden zarar göreceği konusunda uyarıda bulunuyor. 

Paylaş: