KENDİNİ OBEZ SANIYORDU, LİPÖDEM ÇIKTI

KENDİNİ OBEZ SANIYORDU, LİPÖDEM ÇIKTI

39 yaşındaki Zeynep Tanrıverdi, yıllarca obezite rahatsızlığı olduğunu sanarak hastane hastane gezdi. Bir çok farklı branş doktoruna da muayene olduğunu anlatan Tanrıverdi, 2 ay önce kendisine konan Lipödem teşhisi ile sağlığına kavuştu.   

Genç hastanın tek sorunu ise kilo değildi. Bir süre sonra ona eşlik etmeye başlayan el, ayak ve karın şişlikleri ile şiddetli eklem ağrıları...


Devamlı kilo problemi yaşayan Tanrıverdi, özellikle son beş senedir sürekli spor ve diyet yapmasına rağmen kilo veremiyor verdiği durumda ise iki katı olarak geri alıyordu bu duruma yaşadığı şiddetli ağrılar eşlik ediyordu. Diyetisyenler, obezite merkezleri, dahiliye servisleri, hemotoloji bölümü gibi sayısız branşa başvuran Zeynep Tanrıverdi’nin aldığı yanıt ise hep aynı “Şikayetleriniz kilo kaynaklı”.


“LİPÖDEM, TIPKI TÜP MİDE AMELİYATI GİBİ SGK KAPSAMINA ALINMALI”

 

Zeynep Tanrıverdi, ameliyattan hemen sonra incecik olunmadığını ve ilk bir haftanın çok parlak geçmediğini vurguluyor: “Her ne kadar ilk bir hafta ağrılı bir dönem geçirerek ‘acaba ameliyat olmasa mıydım?’ desem de 10 günün sonunda tartıda ve aynada gördüğüm görüntüye zafer çığlıklarım eşlik etti. Ağrılar hafifleyip şişlikler inmeye başladığında hayatta değişmeye başlıyor. Burada önemli olan kilodan ziyade kiloya sebep olan faktörü bulmak. Nasıl ki tansiyon ve şeker hastalığı herkes tarafından biliniyorsa bu hastalıkta bilinmeli. Bunu yaşadığım için biliyorum ki lipödem teşhisi konulduktan sonra ameliyat açısından ödeme gücü olmayan birçok hasta kendine dört duvar arasına kapatıyor. Bu sebeple lipödemin de tıpkı tüp mide ameliyatı gibi SGK tarafından kapsam içine alınması gerekiyor.”

 

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Yener Demirtaş, Lipödem, ABD istatistiklerine göre kadınların % 10 ile % 15'ini etkilemektedir. Bizim gözlemlerimize göre bu oran ülkemizde daha da yüksektir. Ne yazık ki bu yüksek orana rağmen lipödemli hastalar doğru tanıyı alamamakta ve doğru tedaviye ulaşamamaktadır. 

Lipödemde diyet ve sporun tek başına çözüm olmadığını belirten Doç. Dr. Yener Demirtaş; “Hastalara genellikle şişman oldukları ve kilo vermeleri gerektiği söylenir. Fakat lipödemin sebep olduğu yağlanmada diyetle belirgin azalma sağlanamaz’’ diyor.

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Yener Demirtaş, halk arasında genellikle estetik bir girişim olarak bilinen “liposuction”ın, özel bir formatta lipödem tedavisinde de kullanıldığını belirtiyor.

 

“Bu amaçla uygulanacak “liposuction”, estetik amaçlı “liposuction’’dan farklı olup lipödem konusunda deneyimli merkezlerde ve deneyimli plastik cerrahlar tarafından uygulanmalıdır. Çünkü lipödem tedavisi için yapılacak girişimde, büyük miktarlarda yağ alımı gereklidir ve hastaların olası komplikasyonlardan korunması için bir takım ekstra hazırlıklar gerekir. Tedavide özel ‘liposuction’ kanüllerinin kullanılması söz konusudur ve hastalar ameliyat sonrasında kişiye özel hazırlanmış korseler giyerler.”

Paylaş: