ANTİBİYOTİK KULLANIRKEN HANGİ BESİNLERDEN UZAK DURMAK GEREKLİ

ANTİBİYOTİK KULLANIRKEN HANGİ BESİNLERDEN UZAK DURMAK GEREKLİ

Normal şartlarda vücudumuz için yararlı olan besinler, ilaç kullanımı sırasında zararlı olabiliyor. İlaç kullanımı esnasında mümkünse doktora danışılarak yenmemesi gereken besinlerin neler olduğunun öğrenilmesi gerekiyor. 

VÜCUDUNUZ İÇİN YARALI OLAN BESİNLER İLAÇ KULLANIRKEN DÜŞMANINIZ HALİNE GELEBİLİR

 

“Normalde vücudumuz için çok yararlı olan bazı besinler ilaç kullandığımızda en büyük düşmanımız haline gelebilir” diyen Ünlü Doktor Mehmet Öz, ilaç kullanırken beslenmeye dikkat edilmesi gerektiği yönünde uyarıda bulundu. Öz, “Kullanmakta olduğunuz bir ilaç varsa mutlaka doktorunuza danışarak kaçınmanız gereken herhangi bir yiyecek, içecek veya besin takviyesi olup olmadığını öğrenin” dedi.

 

Kolesterolü olanlar: Greyfurt

Greyfurt, sağlıklı vitaminler bakımından çok zengin ama greyfurt suyu bazı ilaçların emilimini engelliyor. Mesela kolesterolünüzü düşürmek için statin kullanıyorsanız dikkat! Bu ilacı aldıktan birkaç saat önce veya sonra greyfurt yer ya da suyunu içerseniz ciddi organ hasarlarına bile yol açabilir. Hangileri mi? Başta karaciğer... Sonra da sırada börekleriniz var. Hatta işin ucu böbrek yetmezliğine kadar gidebilir. Kas erimesi ve yıkımı da cabası. Bu ilaçlarla birlikte greyfurttan tamamen uzak durmak en doğrusu. “Yok greyfurttan asla vazgeçemem” diyorsanız o zaman bari en azından doktorunuza ne kadar tüketmenin güvenli olacağını danışın. Asla günde bir litreden fazla yemeyin/içmeyin. Statinlerin yanında tansiyon ve anksiyete önleyici bazı diğer ilaçlar da greyfurtla etkileşime girebilir.

 

Kanaması olanlar: Brokoli

K vitamininin önemini artık çoğunuz biliyorsunuz: Kan pıhtılaşmasını destekliyor. İşte sarımsak tam da burada devreye giriyor ve pıhtı hücrelerinin, kümelenmesini etkileyerek kanama ihtimali oluşturuyor. Antikoagülan içeren bazı ilaçlar, K vitamini zengini besinlerden büyük ölçüde etkileniyor. Bu tarz ilaçları alırken ve K vitamini içeren besinleri tüketirken miktarı konusunda dikkatli olun. İstemeden de olsa kanınızın daha çok veya daha az pıhtılaşmasına yol açmamış olursunuz. Gelin yeri gelmişken K vitamini yönünden zengin besinleri de hatırlamış olalım: Brokoli, lahana, karalahana, ıspanak, kıvırcık lahana, turpgillere ait yeşiller ve Brüksel lahanası...

 

Guatrı olanlar: Ceviz

Cevizin faydaları say say bitmez. Tabii eğer hipertiroidi yani guatr tedavisi görmüyorsanız! Cevizin normalde bizim için çok yararlı olan diyet lifleri de guatr tedavisinde kullanılan ilaçların etkisini azaltıyor.

 

Antibiyotik kullananlar: Peynir

Diyelim ki fena üşüttünüz ve antibiyotik tedavisi görüyorsunuz. Burada da dikkat etmeniz gereken bir husus var: İlacı aldıktan sonraki iki saat içinde süt ve peynir gibi süt ürünleri tüketmeyin. Çünkü sütün içindeki kalsiyum da normalde kemik ve sinir sağlığınız için çok yararlı olmasına rağmen ilaçların emilimini olumsuz etkileyebilir.

Paylaş: