ÇOCUKLAR BAHAR AYLARINI DAHA HASSAS GEÇİRİYOR

ÇOCUKLAR BAHAR AYLARINI DAHA HASSAS GEÇİRİYOR

Kış aylarının bitip bahar aylarının gelmesiyle birlikte polenlerin yoğun olarak ortaya çıkması, hassasiyeti olan çocuklarda astım, alerjik nezle ve göz alerjisi gibi şikayetleri de beraberinde getiriyor.

SÜREKLİ ÖKSÜRÜK VE BURUN AKINTISI ALERJİ BELİRTİSİ

Kış aylarının bitmesi ve bahar aylarının başlamasıyla birlikte enfeksiyonlar azalırken, alerjiyi tetikleyen enfeksiyonların yerini polenler almaktadır.  Bahar aylarının başlaması ile ateş olmadan sürekli nezle hali veya tekrarlayan bronşitler bahar alerjisini düşündürür. Bu kişilerin burunda şeffaf akıntı ve hafif kızarıklık dışında başka bir bulgu olmayabilir. Akciğer röntgenleri ve rutin kan tetkiklikleri çoğunlukla normal saptanmaktadır. Bu durumların tekrarlandığı çocuklarda, ebeveynler bir türlü hastalık halinin geçmediğinden yakınırlar. Çocukların özellikle sürekli burun akıntısı ve öksürüklerinin devam etmesi alerjik nedeni düşündürmelidir.

 

ALERJİK BÜNYEDEKİ ÇOCUKLARDA DİĞER ALERJİK HASTALIKLARA YATKINLIK OLABİLİR

Hastalık halinin devam etmesi çocuğun okul performansını ve sosyal hayatını etkilemektedir. Bir çocukta alerjik hastalık varsa diğer bir alerjik hastalık olma olasılığı 5-6 kat oranında artmaktadır. Alerjik çocukların büyük kısmında alerjik göz hastalığı da görülmektedir. Bu nedenle alerjik hastalığı olan çocuklarda alerjik astım, bahar nezlesi ve göz nezlesi yönünden değerlendirilmelidir.        

 

BELİRTİLERİ ÖNEMSEYİN

Bahar nezlesi alerjisi, çiçeklerin açması ile ortaya yoğun şekilde çıkan polenlerin hassasiyet yaratması durumudur. Polenler büyük parçacıklar olduğundan burundan geçerken burun içine yapışmakta ve hastalığa neden olmaktadırlar. Bahar nezlesi; saman nezlesi, alerjik nezle veya alerjik rinit aynı hastalığı tanımlayan isimlerle anılmaktadır. Polenlerin buruna ulaşması ile duyarlı kişilerde burunda şeffaf akıntı, kaşıntı, hapşırma, boğazda kaşıntı, öksürük ve boğaz ağrısı olabilmektedir. Çocukta alerjik göz nezlesi varsa gözlerde akıntı, kaşıntı ve yanma olabilmektedir. Sürekli burun tıkanıklığı durumlarında göz alt kapaklarında morluk olabilir. Saman nezlesi olan çocuklarda sinüslerin ve ortakulak östaki borusunun fonksiyonları bozulduğundan sık sinüzit ve otit geçirmeye yatkındırlar.

 

AŞI VE UZUN SÜRELİ İLAÇ TEDAVİSİ GEREKEBİLİR

Tedavi uzun süreli olmaktadır. Burun içine veya ağız yoluyla alınan anti alerjik ilaçlar kullanılmaktadır. Uygun vakalarda alerjiye sebep olan neden saptanmışsa alerji uzmanları tarafından aşı tedavisi uygulanmaktadır. Tedavide en önemli prensip alerjiyi tetikleyen alerjenden korunmaktır. Bu her zaman mümkün olmayabilir.

 

KORUNMAK İÇİN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER 

Polenlerden korunmak için bahar mevsiminde ot ve ağacın yoğun olduğu yerlerden uzak durmak önemlidir.   Ev tozlarından korunmak için nemli ortamdan uzak durmak, yatak odası gibi sürekli bulunduğu odalarda halı, kilim gibi toz tutucu eşyaları kaldırmak, ıslak zemin temizliği yapmak, temizlik yapılırken o ortamda bulunmamak, ev tozu akarı alerjeni geçirmeyen yatak, yorgan ve yastık kılıfı kullanmak faydalı olabilmektedir.

Paylaş: