82 YAŞINDAKİ HASTANIN KALP KAPAĞI 15 DAKİKADA DEĞİŞTİRİLDİ...

82 YAŞINDAKİ HASTANIN KALP KAPAĞI 15 DAKİKADA DEĞİŞTİRİLDİ...

 

Akciğerinin Büyük Kısmı Olmayan 82 Yaşındaki Hastanın Kalp Kapağı,  Tavi Yöntemi İle  Değişti

 

Prof.Dr. Ramazan Özdemir: ‘‘Eğer Bu Yöntem Olmasaydı Hastamızın  Kalp Kapağı Değişemezdi. Yöntem, Anestezi Alamayacak Hastalar İçin Hayat Kurtarıcı Bir İşlem.’’

 

TAVİ yani Transkateter Yöntemle Aort Kapak değiştirilmesi  yöntemi, açık kalp ameliyatı yapılmadan, kasık atar damarından kateter kullanılarak kalbe aort kapak takılması işlemi.

 

Açık ameliyat olması risk taşıyan, yaşlı, böbrek, akciğer, karaciğer yetmezliği gibi kronik hastalığı olanlarda tavi yöntemi hayat kurtarıcı oluyor.

İşte o hastalardan biri de Van’da yaşayan, 82 yaşındaki Nezir Curga. Yaşlı hastanın  akciğerinin büyük bir bölümü  35 sene önce kist hidatik nedeni ile alınmış. Aynı zamanda aort kapağında darlık tespit edilen hastanın açık ameliyatla kalp kapağının değişmesi mümkün değildi. TAVİ yöntemi kurtuluşu oldu.

Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı  Prof. Dr. Ramazan Özdemir, hastanın kalp kapağının 15 dakikada değiştirildiğini vurguluyor. “Hastamızın akciğerinin büyük bir kısmı alındığı için ameliyata girmesi riskliydi. Dolayısı ile anjiyografik yöntemle tavi dediğimiz işlemle kalp kapağını değiştirdik. Yaklaşık 15 dakika sürdü, kasık bölgesini hafif uyuşturarak yaptığımız ve direkt kapağı yerleştirdiğimiz bir işlem.”

 

“Adım Atmaya Bile Korkar Olmuştum!”

Nezir Curga; “Allah hocama zeval vermesin. Nüfus cüzdanımda 82 yazıyor ama esasında 90’a yakınım. İleri derecede nefes darlığım vardı, nefes almakta zorlanıyordum artık adım atmaya bile korkar olmuştum. Ramazan hocamdan Allah razı olsun, bana yeniden nefesimi verdi.  Operasyon öncesi bana güven verdiği için girerken hiç heyecanlanmadım. Şimdi hem nefes darlığım hem tıkanmalarım geçti.  Kısa mesafe yürüyüşlerimde bile tansiyonum yükseliyordu, şimdi ise çok sağlıklı hissediyorum. Kendim yürüyerek Van’a gidebileceğim bunun için çok mutluyum” dedi.

Prof. Dr. Ramazan Özdemir, 15 dakikada kalp kapağı değiştirilen hastalardan birinin de  74 yaşındaki Halide Fayat olduğunu belirtiyor.

 

Prof. Özdemir; “Hastamız 10 sene önce by-pass ameliyatı olmuş. Aort darlığı dediğimiz şah damarın tıkanıklığı  nedeni ile bize başvurdu, daha önce by-pass ameliyatı olduğu için ameliyatı riskli  bulunmuş, kilodan dolayı ameliyat şansı olmadığından  TAVİ dediğimiz anjiyo yöntemi ile kalp kapağının değişimi tedavisini uyguladık. Bu hastamızı da kasık bölgesinden girerek, o bölgeyi hafif uyuşturarak, aynı yöntemle  kapağı yerleştirdik.”

Prof. Dr. Ramazan Özdemir, kanama riski olmazsa hastaların işlemden 2-3 gün sonra taburcu edildiğini kaydediyor.

 

Son yıllarda ortaya çıkan 2010’lu yıllardan itibaren gittikçe dünyada önem kazanan işlem diyebiliriz.   İşlemin kısa sürmesi, ameliyat gerektirmemesi, yaklaşık 1 - 2 gün içinde de hastayı herhangi bir komplikasyon gelişmezse taburcu edebiliyoruz.  Hastalarımız için de büyük bir konfor.

 

Paylaş: