DEVLET HASTANESİNDE KITALARI AŞAN AMELİYAT

DEVLET HASTANESİNDE KITALARI AŞAN AMELİYAT

4 CM’LİK KESİDEN BÖBREK NAKLİ…

 

Bakırköy Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniği Sorumlusu Doç.Dr. Volkan Tuğcu, robotla böbrek nakli ameliyatlarının 4 cm’lik kesiden yapıldığını vurguluyor.

Donör nefrektomi dediğimiz böbrek alınması ameliyatları laparoskopik ve robotik yöntemlerle yapılabiliyor. Fakat robotik cerrahinin bu ameliyatlarda ek faydası yok. Biz kliniğimizde böbrek alınmasını laparoskopik yöntemle yapıyoruz. Böbrek alıcı işlemi de eş zamanlı başlıyor. Böbreği vücuda yerleştireceğimiz bölgeyi robotik cerrahiyle hazırladıktan sonra, böbreği hastanın karın bölgesinden yaptığımız 4 cm lik kesiden içeri attıktan sonra nakil işlemini yapıyoruz.

 

Doç.Dr. Tuğcu, böbrek nakli ameliyatlarının normalde nakil açık cerrahiyle yapıldığını belirtiyor.

Yaklaşık 10 cm’lik kesiden yapılır. Böbreği atardamarı ve toplardamarı kasık bölgesindeki ana damarlara, idrar kanalı da idrar torbasına bağlanır. Bu ameliyatın en büyük zorluğu dar çalışma alanında cerrahi beceri gerektiren işlemlerin zor yapılmasıdır. Robotik cerrahide hastanın karnını gazla şişirdiğimiz için geniş bir çalışma alanı yaratıyoruz. Robotun 15 kat büyütme ve 3 boyutlu görüntüsü bize çok büyük avantaj sağlıyor. Yaptığımız 4 cm kesiye ek olarak 3 adet 1 cm’lik kesilerden robotun kollarını sokuyoruz. Robot kolları insan elinin zorlukla ulaşabildiği yerlere kolaylıkla ulaşabiliyor. 540 derece bilek hareketi kabiliyetiyle çok rahatlıkla dikiş atabiliyoruz. Bu özellikler hem ameliyatı kolaylaştırıyor hem başarıyı artırıyor.Hastalar ameliyat sonrası daha az ağrı hissediyor, daha çabuk ayağa kalkıyor ve daha erken taburcu oluyor.

 

Doç.Dr. Tuğcu, 4’ncü Canlı Cerrahi Sempozyumu’nda, robotik böbrek ameliyatlarının dünyadaki öncüsü Hindistanlı Cerrah, Dr. Ahlawat’ın  ve kendisinin toplam 2 robotik böbrek nakli ameliyatı yapacağını ve cerrahların canlı yayınla izleyeceğini belirtiyor. 

Tuğcu ayrıca,  ameliyatların , Amerika Birleşik Devletlerinden Update Medical Schoolun özel isteği üzerine internetten canlı olarak yayınlanacağını vurguluyor.

 

Biz bu ameliyatı kliniğimizde yapmayı planladığımızdan itibaren çok büyük heyecan yaşıyoruz. Her ameliyatta aynı heyecanı yaşıyoruz. Canlı cerrahi yapmayı planladığımızda çok büyük ilgi göreceğini düşünüyorduk. Fakat Amerikan Upstate Üniversitesi’nin toplantımıza canlı bağlantı yapmak istemesi bizi de şaşırttı ve gururlandırdı. Biz hep yenilikleri Amerika’dan alır, yeni şeyler öğrenmek ve kendimizi geliştirmek için Amerika ya giderdik. Bu nedenle bu toplantının kliniğimiz kadar ülkemiz tıbbı için de gurur verici olduğunu düşünüyorum. 

 

CANLI YAYINDA 31 YAŞINDAKİ SURİYELİ HASTAYA EŞİNDEN ALINAN BÖBREK NAKLEDİLECEK

SAVAŞTA HEM EVLERİ HEM DİYALİZ MERKEZİ YIKILDI

 

Suriye Halep’de ikamet eden 31 yaşındaki Shadi Messto’nun 7 kardeşinden 3’ü de diyaliz hastası.  Halep’de  diyalize girerek yaşamlarını sürdürüyorlardı. Savaşta hem evleri hem de diyaliz merkezi yıkıldı. 2 yıl önce kaçarak Türkiye’ye geldiler. Esenyurt Belediyesi’nin katkıları ile diyalize giren Messto ve ailesi, aldıkları engelli maaşı ile geçinmeye başladı.

Onların hayatı Shadi Messto’ya böbrek nakli yapılacağını öğrenmeleri ile değişti.

Eşi  Engele Muhammed’in vereceği böbrek, robotik cerrahi  ile yapılacak ve Amerika Birleşik Devletlerine de yapılacak canlı yayında , Messto’ya  takılacak. Genç çift ameliyat öncesi duygularını şu şekilde dile getirdi:

Eşine böbreğini  veren Engele Muhammed: Suriye’de savaş çıktığı için kaçıp buraya geldik. Esenyurt’ta konfeksiyonda çalışıyorduk.  Şedi Bey (Eşi)’le orda tanışıp evlendik. Diyalize gidip gelirken çok zorlanıyordu, çalışmak konusunda zorlanıyordu, çalışamıyordu. Üzülüyordum, çocuğumuzun da olmasını istiyordum. Şu anda eşime böbreğimi verdiğim için de mutluyum.
Eşimin ailesi de kardeşleri ile savaştan kaçarak buraya gelmiş.  2 yıllık evliyiz. Hem evlilik sürecimizde, hem de tedavi sürecinde devletin ve Esenyurt Belediyesi’nin çok yardımları oldu. Hatta bugüne onlar sayesinde geldik diyebilirim. Bizi çok memnun ettiler, Allah onlardan razı olsun…

 

 

Shadi Messto: Suriye’de Halep’te diyalize giriyorduk. 3 merkez vardı. Savaş çıktıktan sonra da 1 ayda Antakya’da girdik. Hastanelerin ve evlerimizin yıkılmasıyla Türkiye’ye geldik. 5 senedir buradayız. Esenyurt Belediyesi çok yardımcı oldu, Bakırköy devlet hastanesi de. Ortopedi engelim de olduğu için engelli maaşı alıyorum, onunla geçiniyoruz.
Eşim böbreğini verecek bana.  Zor  bir ameliyat olacak, eşimin bana böbreğini vermesini istemedim. Ama o beni ikna etti.  Hem korkuyorum, hem sevinçliyim.  Savaşta büyük yaralar aldık. Ancak hayatımız burada tamamen değişti.  Devletten ve bu ülkeden çok memnunuz. Belediye çok yardım etti, araç konusunda 2  sene boyunca yardım etiler. Devlete, özellikle Recep Tayyip Erdoğan’a çok teşekkür ediyorum. Belediye 4 senedir hastaneye gidip gelmemi sağlıyor. Diğer kardeşlerim hala diyalize Belediye’nin desteği ile gidip geliyor.

 

 

BÖBREK YETMEZLİĞİNİN TEK ÇARESİ NAKİL

 

Doç.Dr. Tuğcu, böbrek yetmezliğinin çok önemli bir sağlık sorunu olduğunu ve hastaların diyalize bağımlı olduklarını ifade ediyor.

Böbrek yetmezliğinin tek çaresi nakil. Biz bu işi yapan cerrahlar olarak büyük sorumluluk altındayız ve başarılı ameliyatlar yapmalıyız. Robotik nakil konusundaki bir senelik deneyimime dayanarak bu ameliyatın nakil konusunda çığır açacağına inanıyorum. Ben şahsım olarak bu ameliyatın ülkemizde ve dünyada yaygınlaşması için elimden geleni yapacağım.

Türk Transplantasyon Derneği, Türk Üroloji Derneği, Endoüroloji Derneği, Update Medical School ve Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesinin birlikte gerçekleştireceği  Canlı Cerrahi Sempozyumu’na Türkiye’den ve dünyanın pek çok ülkesinden cerrahlar katılacak.

Paylaş: